ORTODONTİ

Lingual Ortodonti

Dişlerdeki çapraşıklık problemleri, ağız hijyeninin sağlanmasını ve pek çok fonksiyonun sürdürülmesini zorlaştırabilir. Beraberinde estetik problemlere de neden olabilir. Bu problemleri çözüme kavuşturabilecek ortodontik tedaviler, estetik kaygılara neden olması durumunda hastalar tarafından tercih edilmeyebilir. Lingual ortodonti tedavileri estetik kaygılara neden olmadan pek çok çapraşıklık probleminin tedavi edilmesine fırsat veren uygulamalardan biridir.

Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir?

Lingual ortodonti tedavisi, dişlerin dil ve damak tarafındaki yüzlerine yerleştirilen apareylerle yapılan ortodontik tedavi uygulamalarıdır. Bu tedavi kapsamında kullanılan birden çok aparey alternatifi mevcuttur ve uygun aparey tercihi hastanın tedavi ihtiyacına göre belirlenir. 

Lingual Ortodontinin Klasik Ortodonti Tedavilerinden Farkı Nedir?

Lingual ortodonti tedavilerinde kullanılan materyallerin dişin arka kısımlarına yerleştirilmesi fonksiyonlar sırasında görünmesine engel olur. Bu sayede estetik problem çıkarmadan kullanılması mümkün olur. Klasik tedavilerden farklı olarak lingual ortodonti için ihtiyaç duyulan braketler, konum özellikleri ve dişlerin arka bölgesindeki anatomik farklılıklar nedeniyle laboratuar ortamında kişiye özel üretilir. Uygulanan braket ve diş tellerinin hareket oluşturma mekanizmasıyla tedavi süreci ise klasik ortodonti uygulamalarıyla paralel bir şekilde ilerler.

Lingual Ortodonti Tedavileri Kimlere Uygulanabilir?

Lingual ortodonti, klasik ortodontik tedavinin uygulanabileceği her durumda tercih edilebilir ve herhangi bir yaşta uygulanabilir. Özellikle sosyal alışkanlıkları ve gerekliliklerine bağlı olarak insanlar ile sıklıkla iletişim içerisinde olan kişilerin estetik kayıp yaşamadan tedaviye ulaşması amacıyla sıklıkla tercih edilir. 

Lingual Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Detaylı muayeneler sonucunda lingual ortodonti uygulaması yapılmasına karar verildiğinde hastadan alınan ölçüler üzerinden braketlerin ve diş tellerinin hazırlanmasıyla tedaviye başlanır. Kişiye özel olarak hazırlanan materyaller klinikte uygun tekniklerle birlikte dişlerin arka bölgesine yerleştirildiğinde tedavi için gerekli kuvvet uygulaması başlamış olur. Minimal ve devamlı kuvvetler zaman içerisinde dişin konum özelliklerinin değişmesini sağlar. Diş hekiminin önerdiği aralıklarla yapılan muayenelerde uygulanan kuvvetler düzenlenerek dişler zamanla bulunması gereken konuma ulaştırılır. Çapraşıklığın düzenlenmesinin ardından aktif tedavi bitirilir ve pekiştirme uygulamalarına geçiş yapılır. 

Dişlerin bulundukları konuma adapte olması amacıyla uygulanan pekiştirme tedavileri, ön dişlerin arka yüzlerine yerleştirilen retainer adı verilen teller ve şeffaf plaklarla sağlanır. Retainerlar, ağız içerisinde mümkün olabildiğince uzun süreli tutulması istenen, estetik dezavantaj oluşturmayan sabit bir uygulamadır. Şeffaf plaklar ise günün belli bir süresinde kullanılmasına ihtiyaç duyulan takıp çıkarılabilir aparatlardır.

Lingual Ortodonti Uygulamaları Hangi Hekimler Tarafından Yapılır?

Lingual ortodonti uygulamaları, yoğun dikkat ve bilgi gerektiren işlemler barındırdığından tedavi için alanında uzman diş hekimlerine başvurulması gerekir. Bu kapsamda ilgili tedavileri üstlenen ortodonti dalında uzmanlaşmış hekimler ise ortodontist olarak adlandırılır. 

Aktif Lingual Ortodonti Tedavisi Sırasında Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Rutin ağız ve diş bakımına paralel olarak günde iki kez en az iki dakika dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Diş ipi ulaşabildiği alanlarda kullanılmaya devam edilmeli aralıklı dişlerin boşluk oluşturduğu bölgelerde arayüz fırçasıyla temizlik yapılmalıdır. Braketlere tutunan besin artıklarının uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Arayüz fırçaları bu bölgelerin temizliği için de kullanılabilir. Bunun yanı sıra ağız duşu adı verilen ağız yıkama cihazları mekanik temizliği desteklemek amacıyla kullanılabilir. Diş hekiminin önermesi durumunda ağız sağlığını desteklemek amacıyla florürlü ağız çalkalama suları ağız bakım rutinine dahil edilebilir.

Kliniğimizde ortodontik tedavi amacıyla planlanabilen pek çok uygulama, alanında uzman ve deneyimli hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Dilediğiniz zaman Dentetik’e başvurarak tedavi kapsamında uygulanan lingual ortodonti uygulamaları hakkında hekimlerimize danışabilirsiniz.