ORTODONTİ

INVISALIGN

Dişlerin ağız içerisinde dizilim özellikleri çeşitli fonksiyonların doğru bir şekilde sağlanabilmesi ve yeterli ağız hijyeni uygulamalarının yapılabilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu dizilimdeki bozulmalarla gelişen çapraşıklık problemleri ağız hijyeni ve fonksiyonların sürdürülmesinde oluşturduğu negatif etkilerin yanı sıra estetik kaygıların gelişmesine de neden olabilir.

Çapraşıklık tedavilerinde ihtiyaç duyulan klasik ortodonti uygulamaları ise kimi zaman tedavi sürecinde neden olduğu estetik kayıp nedeniyle hastalar tarafından tercih edilmeyebilir. Invisalign uygulamaları ağız ve diş dokularının mevcut durumlarına bağlı olarak pek çok durumda klasik ortodonti tedavilerine alternatif estetik bir tedavi süreci sunarak ön plana çıkar.

Invisalign
Tedavisi Nedir?

Invisalign, kişinin dişlerine uygun olarak hazırlanan şeffaf plaklar ile dişlerin bulunması gereken konuma ulaşmasını sağlayan ortodontik bir tedavi yöntemidir. Aligner olarak adlandırılan özel şeffaf plaklar, dişlerin mevcut durumuna ve hareket ihtiyacına bağlı olarak kişiye özel olarak hazırlanır. Invisalign uygulamasında kullanılan bu plaklar, dişler üzerinde kuvvet oluşturarak hareket etkisi meydana getirme prensibi ile tedavi sağlar.

Invisalign Tedavisi Hangi Durumlarda Etkin Tedavi Sağlayabilir?

Invisalign, kişinin dişlerine uygun olarak hazırlanan şeffaf plaklar ile dişlerin bulunması gereken konuma ulaşmasını sağlayan ortodontik bir tedavi yöntemidir. Aligner olarak adlandırılan özel şeffaf plaklar, dişlerin mevcut durumuna ve hareket ihtiyacına bağlı olarak kişiye özel olarak hazırlanır. Invisalign uygulamasında kullanılan bu plaklar, dişler üzerinde kuvvet oluşturarak hareket etkisi meydana getirme prensibi ile tedavi sağlar.

Invisalign Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tedavinin ideal bir şekilde uygulanabilmesi için dişlerin belirli bir gelişim sürecini tamamlamış olması gereklidir. Kalıcı ikinci büyük azı dişlerinin sürmesi, gerekli gelişim sürecinin tamamlandığına işaret eder. Bu kapsamda ağız ortamı, kemik gelişimine bağlı olarak ortalama 12-14 yaşları arasında tedavi için hazır olur. Tedavinin daha sonra uygulanması için üst yaş limiti ise bulunmamaktadır.

Invisalign Tedavisinden Önce Neler Yapılmalıdır?

Ortodontik tedavilerin planlandığı durumlarda ağız içerisinden ölçülerin alınmasından itibaren tedavi süreci tamamlanana kadar ağız içerisinde herhangi bir işlem uygulanmaz. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce ağız içerisindeki hastalıkların tedavisi yapılmalı ve dokular sağlıklı hale getirilmelidir.

Sağlığın kazandırılması amacıyla diş taşları temizlenir, diş dokularında var olan çürük lezyonları uzaklaştırılarak gerekli restorasyon uygulamaları yapılır. Ağız sağlığının sürdürülmesine engel olarak eski ya da hatalı restorasyonların varlığında bu restorasyonların değişimleri yapılır. Sinirlerin enfeksiyonunun gözlendiği durumlarda ilgili dişlerin kanal tedavileri planlanır.

Tedavi edilmesi mümkün olmayan dişler ise çekim uygulamalarıyla ağız içerisinden uzaklaştırılır. Bunların yanı sıra sağlık durumunun sağlandığı durumlarda bile 20 yaş dişleri konum özelliklerine bağlı olarak ortodontik tedavi uygulamasının gidişatında olumsuz etkilere neden olabilir. Tedaviyi etkileyeceği tespit edilen 20 yaş dişlerinin de çekimleri planlanabilir.

TELSİZ ORTODONTİ TEDAVİSİ

Invisalign Tedavisi ile Telsiz Ortodontik Tedavi Nasıl Sağlanır?

Invisalign tedavisi için planlanan alignerlar, hareket sağlanması gereken dişler üzerinde çeşitli yönlerden baskı uygulanacak şekilde hazırlanır. Baskı kuvvetleri dişlerin, baskının geldiği yönün karşısına doğru hareket etmesini sağlar. Ancak dişe sürekli olarak tek bir yönde kuvvet uygulanması ideal konumlarına ulaşması için genellikle yeterli olmaz. Bu nedenle yapılan tedavilerde birden çok plak hazırlanır ve bir plağın uygulaması gereken maksimum hareket stabil tutulur. Toplam hareket ihtiyacına bağlı olarak kişi için gerekli plak sayısı belirlenir. Her plağın uygulayacağı kuvvet yönü ise dişin bulunacağı yeni konuma uygun olarak düzenlenir. Plaklar diş hekiminin önerilerine uygun olarak belirli bir zaman boyunca kullanıldığında gerekli yer değiştirme sağlanır ve tüm plakların kullanılmasının ardından dişler bulunması gereken hatta sıralanmış olur.

Bir Şeffaf Plaklar Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Plakların oluşturduğu baskı kuvvetlerinin hareketlere neden olabilmesi için uzun süre ve devamlı etkinlik göstermesi gerekir. Bu nedenle gün içerisinde genellikle ortalama 20-22 saat boyunca ağız içerisinde tutulması önerilir. Mümkün olduğunda yalnızca yemek yeme ya da içecek tüketme esnasında çıkarılarak kullanıldığında etkin bir tedavi sağlar.

Kişinin özel etkinliklerinin olduğu durumlarda da kısa bir süre çıkarılabilir ancak tedavinin gidişatını etkilememesi için sıklıkla tekrar edilmemesi gerekir. Günlük uygulamalara dikkat edildiğinde bir plak ortalama 15 gün boyunca kullanılır ve ardından bir sonraki plağa geçiş yapılır.

Invisalign Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Plakların üretiminde kullanılan materyaller yüksek sıcaklıktan etkilenerek deforme olabilir. Plağın yapısını koruyarak gerekli etkinliği sağlayabilmesi için sıcak yiyeceklerin ya da içeceklerin tüketimi esnasında çıkarılması gereklidir. Soğuk ya da ılık gıdaların tüketilmesi ise bir probleme neden olmaz. Plak kullanılan dönemde ağız diş sağlığının korunabilmesi için rutin ağız bakımının yanı sıra plak temizliğinin de yapılmasına ihtiyaç duyulur.

İdeal temizliğin sağlanması için plakların ılık bir suda diş fırçasıyla fırçalanması yeterli olur. Kişinin ihtiyaç duyduğu durumlarda protez temizleme tabletlerinden yararlanarak plağın temizliğini desteklemesi de mümkündür.

Invisalign Tedavisinden Sonra Dişlerin Konumu Nasıl Korunur?

Invisalign tedavisinden sonra dişlerin yeni konumlarında bir süre stabil bir şekilde kalması için desteklenmesine ihtiyaç duyulur. Bu kapsamda ön dişlerin arka yüzlerine retainer adı verilen sabit teller uygulanır ve diş hekiminin önerdiği süre boyunca ağız içerisinde tutulur.

Kliniğimizde dişlerin çapraşıklık problemlerinin ortadan kaldırılması için birçok tedavi uygulaması rutin olarak uygulanmaktadır. Dilediğiniz zaman Dentetik’e başvurabilir ve invisalign tedavisine ihtiyacınız hakkında alanında uzman diş hekimlerimize danışabilirsiniz.