ANESTEZİ

Genel Anestezi

Günümüzde diş tedavisi yaptıracak kişilerin en büyük korkularından birisi de dişçi koltuğu fobisidir. Çoğu kişi duyduğu endişe ve korkudan ötürü ağız ve diş sağlığıyla ilgili problemlerini ertelemekte yada hiç yaptırmamaktadır.

Ancak modern tıbbın gelişmesi ve hekimlerin önerisiyle,  diş tedavilerinin ağrısız ve konforlu geçmesi için ‘‘Genel Anestezi’’ uygulamalarına sıklıkla başvurulabilir. Yazımızın devamında diş tedavilerinde kullanılan anestezi yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olabilir, aklınızdaki sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Genel Anestezi İle Diş Tedavisi

Genel anestezi, bazı diş tedavilerinde uygulanan, hastayı tam bir uyutma halidir. Genel anestezi uygulanan hasta herhangi bir ağrı hissetmez ve işlem sırasında olanları hatırlamaz. Genellikle; kanal tedavileri, implant uygulamaları, diş kökü içinde kırılmış dişin çekimi gibi zor ve uzun tedavilerde genel anestezi yöntemine başvurulabilir.

Bu işlemlerde hasta çoğunlukla birkaç saat içinde ayılır ve aynı gün hastane yatışı olmaksızın taburcu olabilir. Genel anestezi, uzun sürecek diş tedavilerinin tek seferde yapılmasına olanak sağlasa da sedasyon uygulamasında olduğu gibi; diş tedavilerinde aşırı korkan çocuk ve yetişkin hastalara, engelli bireylere, bulantı öyküsü olanlara uygulanabilir. 

Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Genel anestezi ile diş tedavisi olacak hasta, işlem yapılmadan önce anestezi uzmanı tarafından istenen, belirli tahlil ve tetkikleri yaptırır ve herhangi bir tıbbi engel teşkil etmediği durumda doktor onayından sonra operasyona karar verilir. Operasyonun yapılacağı hastada şu adımlar uygulanır:

 

  • Hasta, anestezi almadan 8 saat öncesine kadar su içmez ve yemek yemez.
  • Anestezi uzmanı veya teknikeri tartafından süreç hakkında hasta bilgilendirilir.
  • Ameliyathaneye alınan hastaya, damar yoluyla veya solunum yoluyla verilen anestezik ilaçlar uygulanır.
  • Anestezi uzmanı, diş hekiminin yaptığı operasyon boyunca orada bulunur ve hastanın hayati fonksiyonlarını yakından takip eder.
  • Diş tedavisi tamamlanan hastalar, anestezi doktoru tarafından uyandırılır ve gerekli kontrolleri yapılır.
  • Servise çıkarılan hasta, operasyonu gerçekleştiren diş hekimi tarafından son kontrolleri gerçekleştirilir, gerekli görülen ilaçlar reçete edilir ve hasta aynı gün taburcu edilir.