İmplant

1 Günde (Immediate) İmplant

Dişlerin farklı nedenlerle kaybedilmesi pek çok ağız fonksiyonunun bozulmasına neden olur. Yemek yeme, konuşma gibi günlük rutinde sıklıkla yapılmasına ihtiyaç duyulan aktiviteleri zorlaştırır. Diş eksiklikleri aynı zamanda estetik görünümü ve buna bağlı olarak psikolojik sağlığı da önemli oranda etkileyebilir. Bu problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için pek çok tedavi alternatifi mevcut olsa da implant uygulamaları çeşitli avantajlı yönleri sayesinde oldukça sık tercih edilir.

İmplantların pek çok kişi tarafından ilgili problemlerin tedavileri için birincil olarak tercih edilmemesinin sebebi ise tedavinin etkisinin uzun bir süre sonra görüleceğinin düşünülmesidir. Ancak koşulların uygun olduğu birçok durumda 1 günde (immediate) implant uygulamalarıyla kişinin kısa sürede estetiği ve fonksiyonları destekleyici bir tedaviye ulaşması mümkündür.

1 Günde (İmmediate) İmplant Uygulaması Nedir?

1 günde (immediate) implant uygulaması, implant tedavisi ile geçici sabit protez yerleştirilmesi işlemlerinin aynı seansta yapılabilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Diş eksikliği mevcut olan ya da ağız içerisinde dişlerin çekilmesine ihtiyaç duyulan durumlarda uygulanabilir. Bu sayede pek çok durumda kişinin bir gün içerisinde yeni bir gülüşe kavuşmasına imkan tanır.

1 Günde (İmmediate) İmplant İşlemleri Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

  • Tek diş eksikliği tedavisi
  • Çoklu diş eksiklikleri tedavileri
  • Tüm dişlerin eksikliğinde planlanan all on 4 & all on 6 uygulamaları ile yapılan tedaviler

1 Günde (İmmediate) İmplant Uygulamasında Neden Geçici Protezler Uygulanır?

1 günde (immediate) implant uygulaması kapsamında geçici protezlerin uygulanma amacı estetik problemlerin ortadan kaldırılması ve fonksiyonların bir miktar kolaylaştırılmasıdır. Fonksiyonların tümüyle geri kazanılabilmesi için kalıcı protez uygulanmasına ihtiyaç vardır. Kalıcı protezlerin implantla aynı gün uygulanamamasının sebebi ise implant ile çene kemiğinin bağlantısının sağlanması için belirli bir süreye ihtiyaç duyulmasıdır.

1 Günde (İmmediate) İmplant Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Diş eksikliklerinin neden olduğu konuşma problemleri kısa bir süre içerisinde düzenlenebilir.

Kişinin yemek yeme fonksiyonlarında yaşadığı problemler tedavinin ilk seansından sonra kısmi olarak, kalıcı protezlerin yerleştirilmesinin ardından ise tamamıyla ortadan kaldırılabilir.

Estetik görünüm kısa bir sürede düzenlenebilir ve kişinin özgüveninde önemli bir değişim sağlayabilir.

Tedavinin büyük bir kısmı tek seans içerisinde tamamlandığında kısıtlı vakti olan kişilerin ideal bir tedaviye ulaşmasını kolaylaştırabilir.

1 Günde (İmmediate) İmplant İşlemleri Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Tedavi ihtiyacı duyulan durumda akut enfeksiyonlar mevcutsa ya da ilgili bölgede iltihabi bir durum varsa öncelikle bu problemlerin tedavileri yapılmalıdır. İmplant uygulanacak bölgedeki diş çekiminin travmatik olduğu durumlarda 1 günde (immediate) implant uygulaması için dokuların iyileşmesi beklenmelidir. İmmediate implant tedavileri, implanta kemik bağlantısını engelleyecek düzeyde yük geleceğinin tespit edilmesi durumunda tercih edilmemelidir.  

1 Günde (İmmediate) İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Detaylı muayenelerle birlikte tedavi için gerekli tüm koşulların sağlandığı tespit edilirse kişiye özel protez tasarımının planlanması ile tedaviye başlanır. Protez tasarımı ana hatları ile belirlendiğinde ilgili protezin uygulanabilmesi için gerekli olan destek bölgeleri belirlenir. Bu bölge için uygun implant özellikleri kararlaştırıldıktan sonra lokal anestezi uygulaması ile birlikte tedavi sürecine geçilir. Ağız içerisinde çekilmesine ihtiyaç duyulan dişlerin var olması durumunda öncelikle diş çekimleri yapılır ve bölge özenle temizlenir. Bölgenin implant uygulamasına hazır hale getirilmesinin ardından çene kemiğinde implantlara uygun olarak yuvalar açılır. İmplantlar ilgili yuvalara yerleştirilir ve tedavinin tamamlanmasının ardından geçici diş protezleri implantların üstüne adapte edilir.

Birinci aşama tamamlandığında implantların dokularla kalıcı bağlantı oluşturabilmesi için bir süre stabilizasyonu sağlanmalı ve yüksek kuvvetlere maruz kalması önlenmelidir. Kemiklerin yenilenme hızına bağlı olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte ideal bağlantı için alt çenede en az 5 hafta, üst çenede ise en az 10 hafta beklenmesi gerektiği söylenebilir. Kemik dokusuyla ideal kaynaşmanın sağlandığı tespit edildiğinde tedavinin ikinci aşamasına geçilir. Bu aşamada kalıcı diş protezleri prova edilir ve protezler hem implantla hem de çevre dokularla uyum içerisinde olduğunda implant üzerine kalıcı olarak adapte edilir.

1 Günde (İmmediate) İmplant Uygulamalarından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm implant tedavilerinde rutin ağız bakımlarının sağlanması tedavinin ömrünün belirlenmesinde önemli bir role sahiptir. Ağız hijyeninin yeterli düzeyde sağlanabilmesi için dişler düzenli olarak fırçalanmalı, diş ipi ya da ara yüz fırçası kullanımı da rutin uygulamalara dahil edilmelidir. Tedavinin birinci aşamasını takip eden süreçte implanta gelen kuvvetler tedavinin ömrünü etkileyen diğer bir önemli faktördür. Bu süreçte implanta gelen kuvvetlerin minimum düzeyde tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Stabilizasyon sağlanana kadar yapışkan ya da sert gıdaların tüketiminden kaçınılması, yerine bir süre yumuşak gıdaların tüketilmesi bölgeye gelen kuvvetleri azaltmada etkilidir. Kalıcı protezler uygulandığında ise tedavi ömrünün maksimum düzeyde tutulabilmesi için rutin diş hekimi kontrolleri büyük önem taşır. İmplantın sağlını tehdit edecek bir durumun gelişmesi durumunda rutin muayenelerde problemin kaynağının erken dönemde teşhis edilmesi mümkün olur. Bu sayede ağız içerisinde kalıcı bir sorun oluşmadan ilgili faktör ortadan kaldırılarak tedavi sağlanabilir.

Kliniğimizde 1 günde (immediate) implant uygulaması dahil olmak üzere pek çok implant tedavisi deneyimli hekimler tarafından uygulanır. Dilediğiniz zaman Dentetik’e başvurabilir ve muayenenizin ardından implant uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için hekimlerimize danışabilirsiniz.