Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum porseleni yapısal olarak destekleyen bir altyapı materyalidir. Eski tip metal altyapıya göre en büyük avantajı beyaz renkli ve ışığı geçirgen bir yapıya sahip olup doğal bir görünüm sağlamasıdır. Zirkonyum kaplamanın diğer avantajları aşağıdaki gibidir;


 • Her zaman rengini koruyan porselen bir yapı,
 • Diş dokusuyla tamamen uyumlu,
 • Ağızda tat ve koku değişikliği yapmayan bir kaplama
 • Kolay bakım
 • Sıcak soğuk hassasiyeti yoktur.


Zirkonyum kaplama, genellikle estetik amaçlı olarak beyazlatma işlemine yanıt vermeyen dişlerde kullanılır. Bunun yanında zirkonyum kaplama, aşırı yıpranmış dişlerin restorasyonu, arka grup diş köprüleri, implant üstü protezleri ve gülüş estetiği operasyonlarında tercih edilen bir işlemdir.


Zirkonyum Kaplamaya Ne Zaman Gerek Duyulur?

 • Dişler arasındaki boşluğun estetiği olumsuz etkilediği durumlarda
 • Dişlerde kalıcı renklenmelerin oluşması ve beyazlatma işlemlerinin yetersiz kalması durumunda
 • Çürük
 • Kırık
 • Aşırı madde kaybı yaşanmış dişlerde
 • Diş eksikliklerinde köprü olarak
 • Dolgu yapılamayacak kadar çürük olan kanal tedavili dişlerin korunması amacıyla
 • Çapraşıklık olan vakalarda hastanın ortodontik tedaviyi tercih etmemesi durumunda zirkonyum kaplamalar tercih edilebilir


Zirkonyum Kaplamalar Kaç Yıl Kullanılabilir?

Zirkonyumun ömrü olarak belirtilen süre, kaplamanın kırılmadan çatlamadan diş eti uyumu bozulmadan geçirdiği süredir. Kırılma olmasa bile kaplamalar belli bir süre sonra diş eti uyumunu kaybetmeye başlar. Hassas bakım ve kullanma, iyi bir temizlik alışkanlığı ile zirkonyumun ömrü 10 yıla kadar çıkartılabilir.


Zirkonyum Kaplamaların Yapım Süreci Nasıldır?

Öncelikle profesyonel muayene ile hastanın ihtiyacı belirlenir. Kaplamanın kullanılacağı bölgeye göre estetik, sağlamlık ve uzun ömürlülük konularında en uygun materyal belirlenir. Zirkonyum kaplamanın yapılabilmesi için dişin öncelikle her yüzünden yaklaşık 1.5-2 mm kadar inceltilmesi gerekir. Sonrasında ölçü aşamasına geçilir. Hazırlanmış dişlerin detaylı ölçüsü alınır, uygulanacak renge karar verilir. Renk seçilirken hasta ve hekim beraber karar verir. Sonrasında inceltilmiş dişlerin üzerine geçici olarak estetik ve çiğneme konularında hastaya yardımcı olacak geçici dişler aynı gün hazırlanır. Ölçü alımını takiben yaklaşık 6-7 gün içerisinde zirkonyum kaplamalar yapıştırılmaya hazır hale getirilir.


Zirkonyum Metal Altyapılı Porselene Göre Daha Hassas Mıdır?

Doğru bir teşhis, kurallara göre yapılmış bir inceltme, yapıştırma aşamasında dikkatli davranılan zirkonyum kaplamaların sağlamlık olarak bir dezavantajı yoktur.


Zirkonyum Kaplamalar ile Yenilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Zirkonyum kaplamalar yapıldıktan sonra ekstra dikkat edilmesi gereken bir gıda yoktur. Hastanın kendi dişiyle yapmaması gereken kabuklu gıdaların kabuğunu kırmak, aşırı sıcak gıdaların tüketilmesi hariç kendi dişinizle yiyebildiğiniz her gıdayı zirkonyum kaplamalar ile de gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.


Zirkonyum Kaplamalar Zehirli Midir?

Zirkonyum esaslı kaplamalar ağızda çözünmez, eğer yutulursa zirkonyum vücut tarafından emilmeyen bir madde olduğu için sorun olmayacaktır. Bu nedenle, kimyasal zehirlilik bakımından da endişe verici değildir.


Zirkonyum Porselenden Daha Mı Güçlüdür?

Zirkonyum porselenden yaklaşık beş kat daha güçlüdür. Zirkonyum kaplamalar neredeyse tahrip edilemeyecek hale gelene kadar şekillendirilir. Ayrıca, diğer kaplama türlerinde yaygın olabilen diş aşırı duyarlılığının düşüren aşırı sıcak ve soğuk sıcaklıklara da dirençlidirler. Yani sıcak soğuk duyarlılığı konusunda zirkonyum kaplama kullanan kişilerin bir şikayeti olmayacaktır.


Zirkonyum Kaplamalar Çatlayabilir Mi?

Zirkonyum metali muazzam bir mukavemete ve dönüşüm sertleştirme (çatlak yayılmasına izin vermeyen) adı verilen bir özelliğe sahiptir. Bu özellikler zirkonyumu neredeyse yok edilemez bir malzeme kılmıştır. Zirkonyum kaplamalar son derece güçlüdür çünkü bu tür malzemeler yontulmaya veya kırılmaya eğilimli değildir. Dolayısıyla herhangi bir şekilde zirkonyum diş çizilmeye uğramayacaktır.


Zirkonyum Kaplamalar Renk Değiştirir Mi?

Zirkonyum kaplamalar kahve, çay, şarap ve nikotin lekelerine dirençlidir. Ancak, doğal dişler lekelenmeye veya yaşlanmaya bağlı olarak renk değiştirdikçe veya çok daha açık bir ton için beyazlatıldıklarında zirkonyum kaplamaların renginde ayarlamalar gerekli olabilir.


Altın Kaplama Zirkonyumdan İyi Midir?

Zirkonyum kaplama dişlere uyacak şekilde renklendirilebilir ve yarı saydamdır, dişlerin doğal görünümünü altın tabanlı herhangi bir kaplamadan çok daha iyi taklit eder. Ayrıca, sertlik konusunda altından daha iyidir.


Zirkonyum Kaplamaların Bakımını Nasıl Yaparım?

Zirkonyum kaplama dişlere uyacak şekilde renklendirilebilir ve yarı saydamdır, dişlerin doğal görünümünü altın tabanlı herhangi bir kaplamadan çok daha iyi taklit eder. Ayrıca, sertlik konusunda altından daha iyidir.