İmplant Nedir?

Herhangi bir sebepten yaşanan diş kayıplarında, boşluğu restore etmek amacıyla uygulanabilecek, komşu dişlere zarar vermeyen, kemik içerisine titanyum vidalar yerleştirilerek diş kökünü taklit etme işlemidir.


İmplant Kimlere Uygulanabilir?

Dental implantlar, yeterli kemik dokusu bulunan veya çeşitli ileri cerrahi işlemleriyle yeterli kemik dokusu oluşturulabilecek bütün hastalarda kullanılabilir. Hastanın sistemik durumu, kalp ve damar rahatsızlıkları, diabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon implant yapımına engel değildir, sadece yapılan implantın ömrüne direkt etkisi olacağı için daha dikkatli bir teşhis gerektirir.


İmplant Markasının Önemi Nedir?

İmplant tedavisi 2 evreli bir tedavidir. İlk evre implantın kemiğe yerleştirilmesi, ikinci evre ise implantın kemiğe entegrasyonudur. İlk evrede önemli faktör prosedürü uygulayan cerrahın tecrübesi ve titizliğidir. Fakat ikinci evrede implantın kalitesi, yüzey özellikleri ve kalite kontrolü devreye girer. Üst düzey implantların farkı bu evrede çok belirgindir. İmplantın uzun ömürlü olması kemiğin implantı kendindenmiş gibi algılayıp implanta tamamen bağlanması ile ilgilidir. İlk evre cerrahisi başarılı geçmiş bir alt kalite implant ilk başlarda konforlu gibi gözükse de uzun vadede mutlaka sorunlar oluşacaktır. Bu sorunlar;


 • Implant etrafında kemik erimesi ve dolayısıyla uzun vadede implantın kaybı (fail)
 • Implant üzerine oturacak protezi sabitleyen vidaların kırılması
 • Implant üstü çıkarılabilir protezlerde implant ve protezi bağlayan parçaların uyumsuzluğundan kaynaklanan şikayetler.

şeklinde sıralanabilir. Kliniğimizde kullanılan Alman menşeili Bredent marka implantlarda yüzey özelliği ve kemik entegrasyonu üst düzeydedir.


Yüzey özelliklerine bu kadar güvendiğimiz için tamamen dişsiz bir ağızı bile operasyondan 24 saat sonra sabit olacak şekilde geçici protezler ile yükleyebilmekteyiz.


İmplant Uygulama Süreci Nasıldır?


 • İmplantlar lokal anestezi altında uygulanır.
 • İleri derecede fobisi olan hastalarda genel anestezi altında da uygulanabilir.
 • İmplant uygulanacak bölge ve implant sayısı düşünüldüğünde operasyon süresi çok çeşitlilik göstermektedir.
 • Ortalama her bir implant için 20-30 dakikalık bir süre gerekmektedir.
 • İmplant operasyonu sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez.
 • Hekim aralarda mola vererek hastayı dinlendirebilir.
 • İmplant operasyonu sonrasında işlemin yapıldığı alan dikişler ile kapatılır.
 • Hekimin yönlendirmelerine harfiyen uyulması durumunda operasyon sonrası ağrısı minimum olacaktır.
 • İmplant operasyonundan 3 ay sonra
 • implantların kemiğe entegrasyonu tamamlanmıştır ve üzerine yapılacak protez aşamalarına geçilebilir.
 • Yapılacak olan proteze göre bu aşamanın süresi değişebilir.


İmplant İçin Yeterli Kemik Olmaması Durumunda Ne Yapılabilir?

İmplant için kemiğin yatay ve dikey olarak yeterli olması gerekmektedir. Çok uzun süre dişsiz kalan alanlar, üst çenede sinüs boşluklarının pozisyonundan dolayı dezavantajlı alanlar, çekilen dişin altında büyük kistler bulunan alanlarda kemik yetersiz kalabilir. Böyle durumlarda, kemik tozları (greftler), ileri cerrahi teknikleri (sinüs-lifting) kullanılarak yeterli kemik oluşturulmaya çalışılır. Böyle durumlarda implant tedavisinin süreci normale göre daha uzun olacaktır.


İmplantın Ömrü Ne Kadardır?

İmplant tedavisi iki parçadan oluşmaktadır. Kemik içerisine yerleştirilen implantlar ve üzerine yapılan protezler. Protezlerin ömrü çok hassas kullanımda ve çok iyi temizlik alışkanlıklarıyla 10 yıla kadar çıkabilmektedir. Fakat kemik içerisinde kalan implantın ömrü hakkında kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Yeterli kalınlıkta ve boyda bir kemiğe üst düzey marka bir implant yerleştirilip sonrasında hastanın iyi bakımı ve kullanımıyla pekiştirildiğinde, kemik içerisine yerleştirilen implantların ömür boyu kullanımı bile söz konusu olabilecektir.


İmplant işlem ücretleri dişlerin kalitesi ve yapılacak diş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Fiyat bilgisi almak için diş hekimlerimizle iletişime geçmenizi rica ederiz.


İmplant Nedir?

İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay bir diş köküdür. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algıladığından, implantlar çoğunlukla titanyumdan yapılmaktadır ve implantların yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir. Diş hekimliğinde çok yaygın kullanım alanı bulma nedeni; tek diş eksikliklerinden, hiç dişi olmayan hastalara kadar, çok geniş bir yelpazede uygulanabilir olmasıdır. Bu uygulama, komşu dişlere hiç müdahale edilmeden gerçekleştirilir. Gerek çiğneme hissinin normale en yakın olması, gerekse diğer dişlere müdahale etmeden tedavi imkanı yaratması; yaşadığımız yüzyılda implant içeren yöntemleri, en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri haline getirmiştir.


Hangi Durumda İmplant Yapılmalıdır?

Diş eksikliği olan kişiler fonksiyonel ve estetik birçok sorun yaşamaktadırlar. Diş eksikliğinde etkin bir çiğneme yapılamamaktadır. Diş kaybı, kapanışın da değişmesine neden olduğundan; çene ekleminde sorunlara neden olabilir. Ayrıca oluşabilen estetik problemler ve konuşma bozuklukları nedeniyle, kişilerin kendilerine güvenleri de etkilenebilmektedir. İmplantlar; dişlerini periodontal hastalık, çürük, travma ya da başka bir nedenle kaybetmiş kişilerde iyi bir ağız sağlığı için ideal bir seçenektir.


Dişlerin eksik olduğu bölgelerde zamanla çene kemiğinde erime meydana gelir. Diş çekimini takiben implantın uygulanması bu erime miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Komşu dişlerden destek almadığından geleneksel köprülere göre daha koruyucu bir uygulamadır. Çenelerde en sondaki dişlerin eksik olduğu durumlarda sabit bir protez (kuron veya köprü gibi) yapılamadığında, hareketli (kişi tarafından takıp çıkartılan) bir protez tercih edilmediğinde ya da tamamen dişsiz ağızlarda çene kemiği silikleştiğinden total protez kullanımı zorlaştığında ve protezin ağız içerisinde oynamasını engellemek amacıyla da implantlar uygulanmaktadır.


Kimlere İmplant Uygulanabilir?

Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı dişetleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Bazı durumlarda kemiğin miktarı implant yerleşimi için yeterli olmaz. Eğer kemik kaybı fazla ise, ileri teknikler uygulanarak implant yerleştirilmesi için uygun alt yapı sağlanarak implantlar yerleştirilebilir.


Kimlere İmplant Uygulanamaz?


 • Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış bireyler,
 • Kemik büyüme ve gelişimini tamamlamamış genç bireyler,
 • Sigara kullanımı ağız içindeki yara iyileşmesini baskıladığından ve implant başarısını düşürdüğünden; sigara kullanımı çok fazla olan bireyler implant için uygun aday değillerdir.
 • Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili ve otoimmun hastalık gibi sistemik hastalıkları bulunan, bifosfonat, kortikosteroid veya immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan bireylerin sağlık durumları doktorlarıyla konsültasyon yapılarak uygun şartlar oluşturulabilirse; implant uygulanabilmektedir.


İmplant Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

İmplant uygulaması genellikle iki aşamada gerçekleştirilir. Daha ileri cerrahi uygulama gerektirmeyen, standart bir implant uygulaması için ilk aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi yapılarak bölgenin anestezisi sağlandıktan sonra dişeti dikkatlice kaldırılır. Daha önceden belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak yerleştirilir. İmplant uygulamasının ikinci aşamasında, implantın kemik ile bütünleşmesi için kemiğin durumuna ve uygulanan çeneye göre belli bir süre beklendikten sonra üzeri kapalı olan implantın üzeri açılarak dişi taklit eden kısım yerleştirilir ve protez işlemlerine başlanır.


İmplantlar Yerleştirildikten Sonra Proteziniz Ne Zaman Yapılabilir?

İmplantların yerleştirildikten sonra kemik ile kaynaşması (osteointegrasyon) için, eğer ileri uygulamalar yapılmamış ise; hastanın yaşı, kemik kalitesi ve sistemik durumuna bağlı olarak 1 ile 6 ay arasında değişen kemik iyileşme süresi gerekmektedir. Günümüzde kullanılan implantların yüzey özelliklerinin gelişmesiyle, eğer implant kemiğe bağlı olarak yeterli kuvvet ile yerleştirilebilmiş ise fonksiyona geçmeyen veya bazı durumlarda fonksiyonda olan geçici implant üstü protezler yapılabilmektedir. İmplant üstüne yapılacak protezin zamanını belirleyen birçok faktör vardır. Diş hekiminiz ayrıntılı değerlendirme sonrası doğru zamanlamayı, sizin beklentilerinizi de dikkate alarak belirleyecektir.


İmplant Operasyonu Sırasında Ağrı Duyar Mıyım?

Ağrısız bir müdahale için, diş çekimi esnasında kullandığımız lokal anestezi yeterlidir. Bazı tıbbi gereklilikler ve bazen de hastanın isteği doğrultusunda, bilinçli sedasyon ya da genel anestezi gerekebilir. Operasyon sonrasını rahat geçirmeniz için vereceğimiz ağrı kesici yeterli olmaktadır. Hastalarımızın çoğu diş çekiminde duyulandan daha az bir rahatsızlıktan bahsetmektedir. Tedavileriniz bittikten sonra ağzınızdaki implantların varlığını bile hissetmeyeceksiniz.


İmplant Cerrahisi Tehlikeli Midir? Korkulacak veya Sakıncalı Yönleri Var Mıdır?

Her girişim ve her cerrahi işlemde olduğu kadar implant cerrahisinin de ufak tefek riskleri olabilir. Diş hekiminiz size ayrıntılı bilgi verecektir. Herşey doğru yapıldığında oldukça güvenli bir tedavidir.


İmplant Hangi Maddeden Yapılır?

İmplant titanyum veya alaşımlarından üretilir. Ağız sıvılarından etkilenmez ve ağız içerisinde oluşacak kuvvetlere dayanacak şekilde planlanmıştır. Bazı özel maddelerle kaplanan titanyumun doku dostu özelliği arttırılmış ve iyileşme süresi kısaltılmıştır.


İmplantların Vücut Tarafından Reddedilme İhtimali Var Mıdır?

Yüzey özellikleri konusunda yapılan araştırmalar, titanyumun doku dostu olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, implant üretiminde uzun süredir titanyum kullanılmaktadır. İmplantın vücut tarafından reddedilmesi, yani doku reddi oluşması söz konusu değildir. Fakat, iyileşme döneminde gelişen enfeksiyonlar ve hastalar tarafindan ağız hijyenine dikkat edilmemesi, fazla alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler; implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilir. Buna bağlı olarak implant kaybedilebilir. Düzenli diş hekimi kontrolleri ve iyi bir ağız hijyeni sayesinde implantlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.


İmplantların Uzun Ömürlü Olabilmesi Nelere Bağlıdır?

İmplantlar da, dişler gibi dişeti ve kemik ile ilişkidedir ve bu yapılarda oluşabilecek rahatsızlıklar implantları etkileyebilmektedir. İyi bir ağız bakımı yapılamadığında, implantların çevresindeki dişeti iltihaplanarak doğal dişe benzer şekilde dişeti hastalıklarının oluşmasına ve implantların kaybedilmesine varan sorunlara neden olabilir. Doğal dişlere olduğu gibi, implantların çevresine de doğru bir ağız bakımı uygulayıp, rutin kontrollere gittiğinizde; implantlarınızı uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.